Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kiedy wreszcie w Polsce powstanie muzeum kresowe?

Treść

We WrocÅ‚awiu mieszka chyba najwiÄ™ksza w skali caÅ‚ego kraju liczba osób pochodzÄ…cych z Kresów Wschodnich. DziaÅ‚ajÄ… tu aktywnie liczne stowarzyszenia kresowe, w tym m.in. ZarzÄ…d GÅ‚ówny Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Lwowa i Kresów PoÅ‚udniowo-Wschodnich. WrocÅ‚awskie instytucje, stowarzyszenia utrzymujÄ… Å›cisÅ‚e kontakty z podobnymi organizacjami m.in. na Ukrainie, BiaÅ‚orusi, Litwie. Szeroko rozwija siÄ™ również wspóÅ‚praca kulturalna, naukowa, sportowa itp. Lwów zaÅ› jest miastem partnerskim WrocÅ‚awia.

Już te okolicznoÅ›ci wskazujÄ… na to, że to wÅ‚aÅ›nie wÅ‚adze WrocÅ‚awia powinny już dawno wystÄ…pić z inicjatywÄ… utworzenia w tym mieÅ›cie Muzeum Kresów Wschodnich. Ale siÄ™ do tego nie kwapiÄ…. Za wÅ‚odarzy miasta uczyniÅ‚ to prof. Ryszard Legutko, dolnoÅ›lÄ…ski eurodeputowany PiS mieszkajÄ…cy na staÅ‚e w Krakowie. - Taka instytucja jest ze wszech miar potrzebna, bo jeÅ›li zapomnimy o naszych rodzinnych stronach, to nastÄ™pne pokolenia nie bÄ™dÄ… nic o nich wiedziaÅ‚y. A dziÄ™ki muzeum miaÅ‚yby szansÄ™ doÅ›wiadczyć tego w formie wizualnej - powiedziaÅ‚ nam gorÄ…co popierajÄ…cy tÄ™ inicjatywÄ™ pochodzÄ…cy spod Wilna ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Zapytany, dlaczego wÅ‚aÅ›nie we WrocÅ‚awiu powinno powstać Muzeum Kresów Wschodnich, prof. Ryszard Legutko stwierdziÅ‚, że taka placówka z jednej strony byÅ‚aby narzÄ™dziem odbudowy pamiÄ™ci, a z drugiej oddaniem skomplikowanej, wolnej od ideologicznych pokus prawdy o kresowej rzeczywistoÅ›ci. Zdaniem europosÅ‚a, powinna to być duża narodowa instytucja, objÄ™ta mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wÅ‚adz WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska. Jak podkreÅ›la prof. Legutko, dzieje narodów i spoÅ‚eczeÅ„stw nigdy nie byÅ‚y Å‚atwe i spory wokóÅ‚ nich nigdy siÄ™ nie skoÅ„czÄ…. - Toczymy np. spory o KonstytucjÄ™ 3 Maja, o UniÄ™ LubelskÄ…, o Powstanie Listopadowe i Powstanie Warszawskie. Także o Kresy spieramy siÄ™ i spierać powinniÅ›my. Ale aby móc siÄ™ spierać, musimy zerwać z postawÄ… przemilczania, a także z tym, co niejednokrotnie siÄ™ z tym wiąże - tchórzostwem - powiedziaÅ‚ europoseÅ‚. Tchórzostwem wobec czego? - Otóż wÅ‚aÅ›ciwie nie wiadomo wobec czego, bo każdy, kto jest tchórzem, zwykle boi siÄ™ wszystkiego, a szczególnie wÅ‚asnych wyobrażeÅ„ - stwierdziÅ‚.
- ObserwujÄ™ niechęć czynników paÅ„stwowych, akademickich do tej inicjatywy. UważajÄ… oni bowiem, że popsuje to stosunki z naszymi wschodnimi sÄ…siadami, że to jest anachronizm i w ogóle po co takie sprawy wspominać. Ja jednak podkreÅ›lam z caÅ‚Ä… mocÄ…: trzeba zbudować Muzeum Kresów Wschodnich po to, abyÅ›my nie musieli siÄ™ wstydzić sami za siebie - dodaÅ‚.
PeÅ‚nomocnik prezydenta RP ds. Polonii, czÅ‚onek ZarzÄ…du Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" MichaÅ‚ Dworczyk podkreÅ›la, że taka placówka musiaÅ‚aby obejmować olbrzymi obszar tematyczny. Jego zdaniem, dzisiaj niestety czÄ™sto zapominamy np. o tym, że bardzo wiele znanych polskich postaci zwiÄ…zanych byÅ‚o i jest wÅ‚aÅ›nie z Kresami Wschodnimi. MichaÅ‚ Dworczyk przypomniaÅ‚ też, że nie udaÅ‚a siÄ™ próba utworzenia Muzeum Kresów Wschodnich w Warszawie.
- Å»yczÄ™ tego i bÄ™dÄ™ to gorÄ…co popieraÅ‚, aby tÄ™ cennÄ… inicjatywÄ™ udaÅ‚o siÄ™ zrealizować we WrocÅ‚awiu, mieÅ›cie w tak bardzo różnorodny sposób zwiÄ…zanym z Kresami Wschodnimi - powiedziaÅ‚.
Zwolennikiem pomysÅ‚u jest również prof. dr hab. ZdzisÅ‚aw Julian Winnicki, zastÄ™pca dyrektora Instytutu Studiów MiÄ™dzynarodowych Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, a zarazem prezes OddziaÅ‚u DolnoÅ›lÄ…skiego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Jak zaznacza, takie muzeum powinno przypominać o kraju lat dziecinnych, miastach i miasteczkach, wioskach i chutorach z czÄ™sto zachowanÄ… dawnÄ… architekturÄ… oraz otoczeniem przyrodniczym. Powinno gromadzić informacje o ludziach Kresów, a wiÄ™c o postaciach, które zaznaczyÅ‚y siÄ™ w kulturze Polaków. - Nie można również zapomnieć o prezentowaniu dzisiejszego dnia powszedniego naszych rodaków, którzy mieszkajÄ…c na terenach obecnych suwerennych paÅ„stw sÄ…siedzkich, sÄ… żywÄ… tkankÄ… pozostaÅ‚oÅ›ci po polskiej spuÅ›ciźnie dalszych i bliższych Kresów I i II Rzeczypospolitej - podkreÅ›la prof. Winnicki. W jego przekonaniu, Muzeum Kresów Wschodnich powinno powstać we WrocÅ‚awiu nie tylko dlatego, że duża część mieszkaÅ„ców miasta to Kresowianie lub ich potomkowie, ale także dlatego, że najbardziej zachodnie polskie miasto obecnych "kresów zachodnich, nowoczesny oÅ›rodek akademicki i gospodarczy, winien jest sam sobie godne miejsce w walce o polskÄ… pamięć, a ponadto jest miejscem znanym i rozpoznawanym we wspóÅ‚czesnej Europie, a przez to bÄ™dÄ…cym najlepszym przekaźnikiem idei. Także w kierunku Niemiec - po to, by ukazać polskie nieznane losy, których cechÄ… byÅ‚o m.in. nasze polskie przepÄ™dzenie z utraconej kresowej ojcowizny na pradawne rubieże Polski Piastowskiej".
W Å›lad za pomysÅ‚em prof. Ryszarda Legutki czÅ‚onkowie DolnoÅ›lÄ…skiej Inicjatywy Historycznej zorganizowali specjalnÄ… konferencjÄ™ naukowÄ… pod hasÅ‚em "Dlaczego we WrocÅ‚awiu powinno powstać Muzeum Kresów Wschodnich?". Rozpocznie siÄ™ ona dziÅ› o godz. 11.00 w auli Politechniki WrocÅ‚awskiej (ul. Wybrzeże WyspiaÅ„skiego 27).
- Uważamy, że budujÄ…c dobre stosunki np. polsko-ukraiÅ„skie, nie można zapominać o wÅ‚asnej historii, a silne paÅ„stwo nie bÄ™dzie istniaÅ‚o bez mocnej tożsamoÅ›ci narodowej - powiedziaÅ‚ nam Jan ĆwiÄ™cek, jeden ze wspóÅ‚organizatorów. Do wziÄ™cia udziaÅ‚u w obradach zaproszeni sÄ… wszyscy, którym ta tematyka jest bliska. Naturalnie zaproszenia zostaÅ‚y skierowane również do przedstawicieli wÅ‚adz miejskich i wojewódzkich. Ciekawe, czy wygospodarujÄ… czas, by siÄ™ pojawić na konferencji.
Marek Zygmunt, Wrocław
"Nasz Dziennik" 2009-11-05

Autor: wa