Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pierwsza taka szkoła

Treść

We Wrocławiu już od grudnia ruszy pierwsza w Polsce szkoła karmienia piersią. Będzie ona usytuowana przy Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku. Jak podkreśla Elżbieta Lech, położna, międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC, to oferta adresowana do rodziców oczekujących narodzin dziecka, którzy chcą się do tego zadania dobrze przygotować.

Wrocławskie Centrum Przyjazne Matce i Dziecku, inicjatywa położnej Bożeny Waluśkiewicz, świadczy pomoc matkom (a także dzieciom) w okresie ciąży, w trakcie porodu oraz po narodzinach. Pracują tu lekarze położnicy, neonatolodzy, pediatrzy, fizjoterapeuci, położne, konsultanci laktacyjni, biotechnolodzy i psychologowie.
W grudniu przy tej placówce zostanie uruchomiona szkoła karmienia piersią. Jej organizatorzy nie czekali na wpisanie konsultanta laktacyjnego na listę zawodów, wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców.
- Życie samo wyklarowało, że oprócz poradni laktacyjnej musiała powstać jeszcze taka szkoła karmienia piersią - tłumaczy Elżbieta Lech, pomysłodawca projektu. - Poradnia laktacyjna jest dla większości rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko było karmione naturalnie, ostatnią deską ratunku. A my, widząc te wszystkie problemy, mamy świadomość, że można było im zapobiec. To nas skłoniło do tego, żeby powstała taka szkoła - tłumaczy położna.
W szkole ważne jest założenie, że znajomość zasad postępowania w laktacji zapobiega popełnianiu najczęstszych błędów i pojawieniu się problemów laktacyjnych oraz zdrowotnych. - Wiele kobiet dzwoniło do nas z zapytaniem, czy można przygotować się do karmienia piersią wcześniej, jeszcze przed porodem - mówi Bożena Waluśkiewicz, konsultant laktacyjny. Nie ukrywa, że dodatkowym bodźcem do otwarcia szkoły był cykl artykułów w "Naszym Dzienniku", które pokazywały, jak niedobra jest w Polsce sytuacja w zakresie profesjonalnej pomocy dotyczącej karmienia piersią.
Planowany wymiar zajęć w szkole to dwa spotkania po dwie i pół godziny. Są one odpłatne (60 zł od osoby lub 100 zł od małżeństwa) ze względu na to, że NFZ nie refunduje tego typu porad. Zajęcia prowadzić będą położne, międzynarodowe konsultantki laktacyjne IBCLC (z wrocławskiego Ośrodka Wspierania i Promowania Karmienia Piersią "Lakta-Med", pierwszej na Dolnym Śląsku poradni laktacyjnej) oraz pediatra-neonatolog. Szkoła nawiązała też współpracę z Centrum Nauki o Laktacji z Warszawy.
Rodzice, którzy przystąpią do programu, będą mogli m.in. zapoznać się z informacjami na temat psychologii karmienia piersią, nauczyć się prawidłowego przystawiania dziecka do piersi, zasad odżywiania się matki karmiącej, poznają profilaktykę alergii, a także dowiedzą się, jak postępować w sytuacjach szczególnych, takich jak cesarskie cięcie, bliźnięta czy wcześniak. Oprócz wykładów przewidziany jest pokaz slajdów oraz warsztaty w małych grupach.
- Chcemy przygotować rodziców na różne niespodziewane sytuacje, bo teorię świetnie się przyjmuje, ale kiedy rodzi się dziecko, mogą pojawić się pewne dylematy - zwraca uwagę Elżbieta Lech. Co istotne, każda absolwentka szkoły będzie mogła się telefonicznie konsultować z osobami pracującymi w poradni laktacyjnej, gdy napotka praktyczne problemy z karmieniem dziecka.
Organizatorzy podkreślają, że w zajęciach uczestniczyć może każdy rodzic oczekujący narodzin dziecka. Jednak doświadczenie pokazuje, iż najwięcej problemów mają kobiety w ciążach bliźniaczych oraz te, u których poród następuje przez cięcie cesarskie, stąd pomysłodawcom zależy szczególnie na udziale takich osób.
Maria S. Jasita
"Nasz Dziennik" 2009-11-13

Autor: wa