Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wrocław: Grozi nam pediatryczna zapaść

Treść

DÅ‚ugie kolejki do specjalistów, brak pediatrów w szpitalach i Å‚óżek na oddziaÅ‚ach - to najwiÄ™ksze problemy, z jakimi boryka siÄ™ pediatria we WrocÅ‚awiu. MarnÄ… pociechÄ… jest to, że podobna sytuacja jak w stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska panuje w caÅ‚ym kraju.
Dzisiaj sytuacjÄ™ ratuje fakt, że okoÅ‚o tysiÄ…ca lekarzy bÄ™dÄ…cych już na emeryturze wciąż pracuje. Ale oni siÄ™ przecież kiedyÅ› wykruszÄ…, a wtedy nie wiem, co bÄ™dzie. Szacuje siÄ™, że w ciÄ…gu 3-5 lat zabraknie w kraju okoÅ‚o dwóch tysiÄ™cy pediatrów - alarmuje prof. dr hab. Alicja Chybicka, szefowa ZarzÄ…du GÅ‚ównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Kliniki Hematologii DzieciÄ™cej we WrocÅ‚awiu.

Trzeba też wziąć pod uwagÄ™ fakt, że przez lata nie byÅ‚o miejsc na specjalizacji z pediatrii, ponieważ ze wzglÄ™du na niż demograficzny uznano, że po prostu nie potrzeba tylu pediatrów. W efekcie tylko we WrocÅ‚awiu zlikwidowano ostatnio dwa duże oddziaÅ‚y pediatryczne, dysponujÄ…ce w sumie 120 miejscami. Tymczasem, jak wskazujÄ… najnowsze dane, sÅ‚upek liczby urodzeÅ„ jest teraz dwa razy wiÄ™kszy niż w 1997 roku. Profesor Chybicka uważa, że jeÅ›li ten trend siÄ™ utrzyma, to WrocÅ‚aw czeka "pediatryczna katastrofa".
- Nie jest aż tak źle. Duży oddziaÅ‚ pediatryczny ma być uruchomiony we WrocÅ‚awiu przy ul. Koszarowej. Jest już gotowa dokumentacja techniczna, rozpoczęła siÄ™ procedura przetargowa wyÅ‚aniania wykonawcy tej inwestycji - uspokaja Piotr Borys, wicemarszaÅ‚ek województwa dolnoÅ›lÄ…skiego odpowiedzialny za sÅ‚użbÄ™ zdrowia. Dodaje, że w tym roku na zakup sprzÄ™tu medycznego dla oddziaÅ‚ów noworodkowych i poÅ‚ożniczych zarzÄ…d województwa przeznaczyÅ‚ prawie 11 mln zÅ‚otych.
Z dużo mniejszym optymizmem ocenia sytuacjÄ™ dr n. med. Aleksandra Lewandowicz-UszyÅ„ska, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii. PodkreÅ›la ona wartość faktu, że przy Koszarowej znajdzie siÄ™ DolnoÅ›lÄ…skie Centrum Pediatryczne im. Janusza Korczaka (po poÅ‚Ä…czeniu ze Szpitalem im. Gromkowskiego), ale "potrzeby medyczne dzieci w tak szybko rozwijajÄ…cym siÄ™ mieÅ›cie jak WrocÅ‚aw sÄ… dużo wiÄ™ksze". Trzeba przecież pamiÄ™tać, że oddziaÅ‚y szpitalne majÄ… problemy lokalowe i coraz częściej dochodzi do takich paradoksalnych sytuacji, że dzieci z zakażeniami dróg oddechowych mieszkajÄ…ce we WrocÅ‚awiu w okresie jesienno-zimowym leczone sÄ… w szpitalach w Trzebnicy i OleÅ›nicy, ponieważ w stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska brakuje dla nich miejsca.
Ale pediatria ma kÅ‚opoty nie tylko z miejscem do leczenia dzieci. - Wraz z paniÄ… prof. ChybickÄ… wiosnÄ… i latem 2008 roku zabiegaÅ‚yÅ›my w Centrali NFZ, Sejmie i Senacie RP o to, aby Å›wiadczenia pediatryczne byÅ‚y lepiej finansowane, by pediatria nie byÅ‚a dla dyrektorów szpitali kulÄ… u nogi. Obserwujemy w tej mierze pewnÄ… poprawÄ™, ale do peÅ‚nej satysfakcji jest jeszcze daleko - dodaje dr Lewandowicz-UszyÅ„ska. Inny problem to brak mÅ‚odych lekarzy. Przez kilkanaÅ›cie lat WrocÅ‚aw i Dolny ÅšlÄ…sk byÅ‚y pomijane przy rozdzielaniu tzw. miejsc rezydenckich - na caÅ‚e województwo przyznawano od 1 do 4 rezydentur. W tamtym roku ta liczba na szczęście wzrosÅ‚a do 21. Jednak luka pokoleniowa, która w pediatrii zaistniaÅ‚a, nie wypeÅ‚ni siÄ™ jednorazowÄ… akcjÄ…. - Nieznacznie poprawiÅ‚o siÄ™ także wynagrodzenie lekarzy pediatrów, czego nie można niestety nadal powiedzieć o kadrze pielÄ™gniarskiej. I jeÅ›li to siÄ™ szybko nie zmieni, to bÄ™dziemy mieli poważny problem z pozyskiwaniem dobrych, wyksztaÅ‚conych pielÄ™gniarek do pracy na oddziaÅ‚ach pediatrycznych - alarmuje dr Aleksandra Lewandowicz-UszyÅ„ska.
Marek Zygmunt, Wrocław
"Nasz Dziennik" 2009-03-26

Autor: wa